2022. augusztus 18., csütörtök
HAPPINESS
A boldogság nyomában: Mi a boldogság? Lehetünk-e boldogok, amikor minden szétesik körülöttünk?
Mi a boldogság forrása? Egyáltalán mi a boldogság? Pusztán a testünkben lezajló kémiai reakciók eredménye vagy örökletes adottság? Egyesek miért képesek önfeledt boldogságot átélni, míg mások képtelenek rá? És egyáltalán, ér-e boldognak lenni olyan élethelyzetben, amiben most vagyunk: egy borzalmas háború, egy pusztító járvány és egy világszintű gazdasági válság fenyegetésének árnyékában? A válaszokat nem csupán cikkünkben, de szeptember 22-én este Éva Psziché Estünkön is keressük Orvos-Tóth Noémi, Dr. Preisz Éva Eszter, Al Ghaoui Hesna és dr. Bombera Krisztina közreműködésével.
Nincs két „egyforma” boldogság
Mindannyian a boldogságra törekszünk, de hogy ez kinek pontosan mit jelent, az egyénenként merőben eltérhet egymástól. Ha megkérdeznél 1000 embert, szinte biztos, hogy mindenki máshogy írná le azt az állapotot, amikor boldognak érzi magát. Vagyis ami nekem örömet okoz, boldogsággal tölt el, az mást lehet, hogy teljesen hidegen hagy és még csak véletlenül sem jutna eszébe boldogságnak nevezni.
Ráadásul mi magunk is többféle boldogságot megélhetünk. És ennek bizony biológiai oka van: az általános, hosszan tartó boldogságért, elégedettségért és a jó közérzetért a szerotonin a felelős vegyület, a rövid ideig tartó örömnek a testünkben felszabaduló dopaminlöket a forrása. Az endorfin és az oxitocin termelődése pedig akkor a legintenzívebb, ha szerelmesek vagyunk vagy kisbaba van a közelünkben.
Mégsem jelenthetjük ki, hogy a boldogság csupán egy kémiai reakció lenne, semmi több. Na de akkor mégis mi a boldogság?
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése