2023. április 22., szombat
U.S. AND THE WAR IN UKRAINE
Hogyan készítette elő és támogatta az USA az Oroszország és Ukrajna közötti háborút
Mint sokan most rájönnek, az Oroszország és Ukrajna közötti háború nem 2022 februárjában kezdődött, hanem az USA sok évvel korábban gondosan előkészítette.
Valójában igaz, hogy Putyin invázióját az orosz erők hosszan tartó tömege előzte meg a határon; De ez a felhalmozás csak 2021 tavaszán kezdődött; míg az USA provokációja az Ukrajnába irányuló hatalmas fegyverszállítmányok révén legalább tizenhárom évvel ezelőtt kezdődött; , és 2016-ban fokozódott.
A Security Assistance Monitor szerint az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segítség valójában már 2016-ban fokozódott: kezdetben a Védelmi Minisztérium ukrajnai biztonsági segítségnyújtási kezdeményezésével (1,35 milliárd dollár) és a külügyminisztérium külföldi katonai finanszírozási programjával (721 millió dollár). Ezek a csomagok, majd sok más csomag, köztük egy robusztus katonai oktatási és képzési program, 2016 és 2020 között Ukrajnát az amerikai katonai segélyek egyik legjelentősebb kedvezményezettjévé tették; és a legnagyobb ilyen jellegű kedvezményezett Európában. De korábban, már 2015 és 2019 között az Egyesült Államok mégis katonai kiképzést nyújtott 10 629 ukránnak.
2021 folyamán az Egyesült Államok kiterjesztette ezt a "katonai segítségnyújtást": 2021 tavaszán számos NATO hadgyakorlat volt a Fekete-tengeren; nyilvánvalóan a háború előkészítése. Szintén 2021 novemberében Washington és Kijev aláírta az "USA-Ukrajna Stratégiai Partnerségi Charta" nevű szerződést, amely egyértelmű amerikai biztonsági kötelezettségvállalásokat tartalmazott Ukrajnával szemben: ez nem a NATO-hoz való annektálás volt, de kevés hiányzott... 2022 januárjában (a jelenlegi háború februárban kezdődött volna) az Egyesült Államok további 200 millió dollár halálos segélyt nyújtott közvetlenül a Védelmi Minisztérium készleteiből. Ebből a berendezésből kilencven tonna január utolsó hetében érte el az ukrán határt. Megkezdődhet az USA által előkészített háború.
Nagy-Britannia, Törökország, a Cseh Köztársaság, a balti államok, Németország, Franciaország és Olaszország ezt követően szintén halálos és nem halálos katonai segítséget nyújtott Ukrajnának; beleértve a drónokat, a páncéltörő és légvédelmi rakétákat, a tüzérséget és a kiképzést; de az Ukrajnának nyújtott katonai segélyben az USA vállalta az oroszlánrészt. Sőt, még a más partnerektől érkező transzferek ellenére is, az Egyesült Államok továbbra is a legnagyobb fegyverszállító Ukrajnának, és csak az elmúlt évben 650 millió dollár katonai segítséget hagyott jóvá Kijevnek.
Ezek a fegyverek, amelyeket az USA szállított az évek során, nyilvánvalóan tönkretették az Oroszországgal való kapcsolatokat; mivel ezek az átadások egyértelműen a NATO küszöbön álló részvételét jelentették, katonai, bár nem formális és közvetlen jellegű Oroszországgal szemben.
Meg kell jegyezni, hogy annak ellenére, hogy nagy mennyiségű fegyver áramlott és még mindig áramlik Ukrajnába, Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy többre van szüksége.
De míg egyes elemzők dicsérték az Ukrajna és fegyveres erői által végrehajtott védelmi reformokat, különös tekintettel Ukrajna védelmi képességeinek romló állapotára a 2014-es politikai átmenetet követően (amelyet egyesek "puccsnak" neveznek), a fent említett amerikai biztonsági "segítségnyújtás" nem vetett véget a jelenlegi konfliktusnak. és nem kerülte el az Oroszországgal való válságot sem.
Miért tört ki a legutóbbi háború 2022 februárjában? Bár a válság strukturális gyökerei a hidegháború utáni rendezésben rejlenek, a patthelyzet kiváltó oka a 2020 és 2021 közötti politikai változások sorozata. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kormánya a kezdeti párbeszéd után felhagyott a Moszkvával kötendő kompromisszumok tárgyalásával. Zelenszkij többek között letartóztatta Putyin szövetségesét, Viktor Medvedcsukot, és bezárt három oroszbarát tévécsatornát az országban. Korábban, 2019-ben az ukrán kormány diszkriminatív törvényt adott ki az oroszul beszélő ukránok nyelvéről, amely 2021-ben lépett hatályba. Ez a fordulat szertefoszlatta Oroszország minden reményét, hogy elfogadható politikai egyezségre jusson Ukrajnával: az oroszok nyilvánosan világossá tették, hogy már nem látnak okot arra, hogy Zelenszkijjel tárgyaljanak, mivel kormányát az Egyesült Államok bábjának tekintik,
Összefoglalva tehát, a háborúról szóló egész diskurzusban a legfontosabb dolog a következő: amint azt ma sokan állítják, az Egyesült Államok és Európa erőfeszítései, hogy támogassák Ukrajna nyugat felé történő átirányítását, amelynek célja a védelmi architektúra integrálása a NATO-ba, a jelenlegi válsághelyzet okai voltak, és meggyőzték Moszkvát, hogy határozottan lépjen fel, Ukrajna megszállása; hogy megakadályozza saját biztonságának visszafordíthatatlan sodródását. És ezért ők voltak a jelenlegi háború okai.
Ettől függetlenül kevés bizonyíték van arra, hogy néhány év amerikai katonai segítség lehetővé tenné Kijev számára, hogy rövid távon jelentősen ellensúlyozza a Moszkva felől érkező erős, összehangolt katonai nyomást. Ennek eredményeként minden szem az amerikai és az orosz küldöttek közötti folyamatos diplomáciai erőfeszítésekre szegeződik, abban a reményben, hogy a legrosszabb (nukleáris fegyverek) elkerülhetők
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése